POLITYKA ZWROTÓW
Niniejsza Polityka Zwrotów obowiązuje w Sklepie Internetowym www.dziecidzieciom.koinonia313.net („Sklep Internetowy”).
Niniejszy sklep ma charakter charytatywny i zakłada odpłatną, bądź nieodpłatną sprzedaż przedmiotów o obniżonej jakości, tj wykazujących niewielkie wady fabryczne, dokładnie opisane w opisie przedmiotu, mających uszkodzone opakowanie, bądź nie stanowiących najnowszych modeli itd. W przypadku produktów żywnościowych nie mogą one stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka.
Dlatego też, pomimo ustawowego prawa Konsumenta, który zawarł umowę na odległość, że może odstąpić od niej bez podawania przyczyny ponosząc koszty przesyłki, zwroty i reklamacje przewidujemy jako sytuacje wyjątkowo i rzadkie, aczkolwiek nie niemożliwe.
Nie przewiduje się zwrotów towarów bezpłatnych, oznaczonych ceną 0 zł, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zostanie to uzgodnione przez obydwie strony, wynikającej z dobra Sprzedawcy. Zwrot taki musi nastąpić poprzez przesyłkę płatną po stronie Konsumenta, w stanie takim samym, w jaki Klient ją otrzymał.
Zwrot przesyłki o charakterze płatnym, uważamy za wyjątkowo rzadki i wynikający jedynie z rażącej różnicy pomiędzy stanem przedmiotu opisanego w opisie, a stanem rzeczywistym, o ile Konsument poczuje się oszukany.
Konsument ma prawo wystawić recenzję sklepowi Sprzedającego, ażeby uzyskać większą przejrzystość dokonywanych transakcji, a także wykluczyć osoby nieuczciwe, które chciałyby stać się użytkownikami platformy Koinonia313.net.
Konsument ma prawo zgłosić swoje podejrzenia co do tego, że sprzedawane przedmioty mogą pochodzić z kradzieży lub być środkiem w popełnianiu innego rodzaju przestępstw.
Konsument musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi w sytuacji wysuwania nieuprawnionych oskarżeń pod adresem Sprzedawcy.
Podmiotem uprawnionym do dokonania zwrotu produktu jest wyłącznie Konsument. Zwrotu nie może dokonać przedsiębiorca, który zakupił produkt w związku z prowadzoną przez siebie działalnością. Jeżeli jednak przedsiębiorcą nabył produkt w celu niezwiązanym bezpośrednio ze swoją działalnością gospodarczą, wówczas również posiada status Konsumenta i jest uprawniony do Ustawowego prawa odstąpienia.
Konsument dokonujący zwrotu musi zachować ustawowy termin 14 dni roboczych od otrzymania przesyłki. Do zachowania terminu wystarczy złożenie przez Konsumenta oświadczenia Sprzedawcy przed jego upływem. Konsument może złożyć jakiekolwiek jednoznaczne oświadczenie, w którym poinformuje o swoim odstąpieniu od Umowy Sprzedaży.
Oświadczenie o odstąpieniu od Umowy Sprzedaży może zostać złożone na przykład w następujących formach:
a. pisemnie na adres sklepu poszczególnych sprzedawców zamieszczonych na stronie sprzedawcy sklepu
b. w formie elektronicznej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres podany na stronie sklepu poszczególnych sprzedawców
c. za pomocą Panelu Klienta na Stronie Internetowej, e. z wykorzystaniem wzoru Formularza Zwrotu, który stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
Konsument może skorzystać z wzoru Formularza Zwrotu, jednak nie ma takiego obowiązku.
Bieg terminu do odstąpienia od Umowy Sprzedaży rozpoczyna się od dnia objęcia produktów w posiadanie przez Konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku Umowy Sprzedaży, która obejmuje wiele produktów, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniego produktu, partii lub części.
Konsument ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym odstąpił od Umowy Sprzedaży, zwrócić produkt Sprzedawcy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie produktu przed jego upływem. Konsument może zwrócić produkt na adres sprzedawcy umieszczony na stronie sklepu sprzedawcy.
Konsument powinien zabezpieczyć zwracany produkt w taki sposób, by nie uległ on zniszczeniu w czasie transportu.
W przypadku skutecznego odstąpienia od umowy zawartej na odległość umowę uważa się za niezawartą.
Sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia Konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności,
W przypadku skorzystania przez Konsumenta z Ustawowego prawa odstąpienia, Sprzedawca dokonuje zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
W przypadku skorzystania przez Konsumenta z Ustawowego prawa odstąpienia, Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości produktu będące wynikiem korzystania z niego w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania produktu. Odpowiedzialność Konsumenta może obejmować w szczególności brak możliwości wprowadzenia produktu do sprzedaży jako produktu pełnowartościowego, koszty ponownego umieszczenia na produkcie metek i elementów zabezpieczających, a także koszty przywrócenia Produktu do stanu umożliwiającego jego ponowne wprowadzenie do sprzedaży w ramach Sklepu Internetowego, w tym koszty badania produktu przez specjalistę i koszty usunięcia wad stwierdzonych w wyniku takiego badania (w zakresie, w jakim wady te wynikają z korzystania przez Konsumenta z produktu w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania).
Ustawowe prawo odstąpienia nie przysługuje Konsumentowi w przypadku:
a. przekroczenia ustawowego terminu 14 dni na poinformowanie Sprzedawcę o woli odstąpienia od umowy sprzedaży;
b. gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji Klienta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb; c. gdy przedmiotem umowy sprzedaży jest produkt, który znajdował się w zapieczętowanych opakowaniach, których otwarcie uniemożliwia zwrot ze względów ochrony zdrowia lub/i higienicznych (np. bielizna, strój kąpielowy).
Niniejsza Polityka Zwrotów jest integralną częścią Regulaminu Sklepu Internetowego i wchodzi w życie z dniem 22 12. 2024.
Formularz zwrotu.