Artykuły dla po-POwodzian za 0 zł Door to Door
Legendy Poznańskie: Opowieści z Ziemi Polan
Legendy poznańskie opowiadają początki grodu poznańskiego i dzieje jego pierwszych mieszkańców.
EDUKACJA
Katarzyna Papiernik
2/4/20254 min read


Legendy bramą do początków polskiej państwowości.
Legendy są skarbami polskiej tradycji i kultury. Opowiadają o początkach osadnictwa na terenach polskich i powstawaniu państwa polskiego. Przewodnikami po historii Poznania będą trzy najważniejsze legendy: "O powstaniu Poznania", "O Poznańskich koziołkach" i "O Rogalach Świetomarcińskich".
Legenda o powstaniu Poznania
Trzej słowiańscy bracia, Lech, Czech i Rus rozjechali się w różne strony świata, żeby założyć swoje własne państwa. Po jakimś czasie bardzo zatęsknili za sobą, i postanowili spotkać się ponownie w pustym lesie. Kiedy w końcu im się to udało, jeden z braci zapytał , "CZY POZNAJESZ MNIE?". Pozostali odpowiedzieli "POZNAJĘ". I na pamiątkę tego wydarzenia Lech założył na tym miejscu POZNAŃ, nowy słowiański gród państwa Polan.
Poznańskie Koziołki: Ikony Miasta
Poznańskie koziołki, pojawiające się na Poznańskim Ratuszu, to kolejna, niezwykle barwna legenda o początkach Państwa Polskiego.
Otóż pewnego dnia kucharka przygotowywała na Ratuszu wielkie przyjęcie. W tym celu sprowadzono dwa kozły, które miały zostać smacznie przyrządzone. Niestety, w ostatnim momencie niesforne koziołki uciekły i w czasie przyjęcia pojawiły się na balkonie trykając radośnie ku ogólnej wesołości pospólstwa. Burmistrz na pamiątkę tego wydarzenia umieścił na tym samym balkonie figury dwóch kozłów, które codziennie w południe stają do walki i wydają dźwięki w rytm uderzeń zegara.
Rogale Świętomarcińskie: Smak Tradycji
Legendą Poznania również głosi, że rogal Świętomarciński, stał się tradycją związana z obchodami dnia św. Marcina i symbolem Poznania.
Otóż, był taki bardzo zdolny piekarz Walenty, który pewnego dnia usłyszał historię legionisty św. Marcina, o tym jak pomógł zmarzniętemu ubogiemu okrywając go swoim płaszczem. W nocy po tym zdarzeniu przyśnił mu się Chrystus i podziękował mu za to zdarzenie. Walenty zaczął się zastanawiać, w jaki sposób on mógłby pomagać innym ludziom, ale nic nie wymyślił. Dopiero w nocy przyśnił mu św. Marcin na koniu, który zniknął pozostawiając tylko końską podkowę. Walenty, zainspirowany tym snem, wypiekł niezwykle smaczny rogal w kształcie podkowy i postanowił , że będzie go sprzedawał bogatym, a rozdawał za darmo biednym. Rogal był tak smaczny, że stał się bardzo sławny na całą okolicę, a Walenty stał się bogatym człowiekiem.
Odtąd rogale Świętomarcińskie stały się symbolem Poznania, hołdem oddawanym świętemu Marcinowi, a także elementem tradycji integrującej poznańskich i przyciągających turystów.
Gród Poznański i jego historia
Jest wiele legend, przekazywanych w tradycji ustnej, z czasów, kiedy niepiśmienni Słowianie tworzyli początki osadnictwa na ziemiach polskich. Na terenie dzisiejszej wielkopolski powstawały pierwsze grody, dając podstawy dla państwa Polskiego.
Gród w Poznaniu powstał w VIII lub IX wieku na ostrowie tumskim, czyli "Wyspie z katedrą". Oprócz osady głównej zawierającej Katedrę, dwór oraz zabudowania chłopskie powstała obok druga osada zwana Śródą, o charakterze handlowym.
Po chrzcie Polski tutaj powstało również w 968 r. pierwsze polskie biskupstwo. Z czasem Poznań (pierwotnie Poznan), rozbudował się poza murami pierwotnego grodu i przelał się na drugą stronę
Warty.W 1253 r. Poznań otrzymał prawa miejskie. Poznań w XVI w.
Notatka do zeszytu
Temat : Początki polskiej państwowości - legendy i Gród Poznański
U początków Państwa Polskiego leżą przekazy ustne zwane legendami. Są trzy najważniejsze legendy Poznańskie: "O powstaniu Poznania", "O koziołkach Poznańskich" oraz "O rogalach Świętomarcińskich".
Gród na terenie Ostrowa Tumskiego (wyspy katedralnej) powstał w VIII-IX wieku.
Obok grodu głównego powstała równolegle osada o charakterze handlowym zwana Śródą.
W 1253 r. Poznań, który się rozrósł pod drugiej stronie rzeki, uzyskał prawa miejskie.
Dzisiaj Poznań liczy około 500 tysięcy mieszkańców. Jego Głównymi zabytkami są: Ostrów Tumski oraz stary rynek, a najsławniejszym przysmakiem są pyry i rogal Świetomarciński.
Podsumowanie
Legendy poznańskie, są bez wątpienia bogactwem kulturowym regionu. Posiadają jednak również ziarna prawdy historycznej. Pomagają nam lepiej poznać, zrozumieć i pokochać nasz piękny kraj -POLSKĘ.










Długofalowo i kompleksowo pomagamy osobom poszkodowanym w powodzi i nie tylko
Via Internet
Platforma
dompelenradosci@wp.pl
+48519773520
© 2024. Katarzyna Papiernik All rights reserved.