Artykuły dla po-POwodzian za 0 zł Door to Door

Gniezno - kolebką polskiej państwowości

Gniezno jest grodem Słowiańskim sięgającym VIII w oraz siedzibą arcybiskupstwa od 1000 r. Widziało 5 królewskich koronacji i było stolicą Polski do 1039 r.

EDUKACJA

Katarzyna Papiernik

2/17/20252 min read

Gniezno - Kolebka Polskiej Państwowości

Witajcie, młodzi historycy! Dzisiaj przenosimy się w czasie do Gniezna, miasta, które odgrywa niezwykle ważną rolę w historii Polski. To właśnie tutaj, w X wieku, narodziła się nasza państwowość.

Legendy związane z Gnieznem

Gniezno to miejsce owiane legendami.

Legenda o założeniu miasta Gniezna

Opowiada o powstaniu miasta, które miało być założone przez Lecha, który szukał miejsca na osadę dla swojego ludu. Podobno w Gnieźnie zobaczył białego orła, który miał mu wskazać miejsce, gdzie ma zbudować miasto.

Legenda o Popielu

Ta legenda mówi o Popielu, władcy, zamkniętego w wieży, którego myszy zjadły, a jego królestwo przejął Lech.

Legenda o Piaście Kołodzieju

Trzecia legenda opowiada o Piaście Kołodzieju, który miał być przodkiem pierwszych polskich władców. Piast przyjął dwóch wędrowców na uroczystość postrzyżyn swojego syna, pomimo swojego ubóstwa. Tymczasem władca Popiel przegonił wędrowców sprzed swojego dworu, za co został ukarany zjedzeniem przez myszy.

Gród Słowiański w Gnieźnie

Gniezno to nie tylko miejsce legend, ale także słowiański gród, który sięga VIII wieku. W 966 roku książę Mieszko I przyjął chrzestna Ostrowie Lednickim, , a Gniezno od 1000 r. stało się siedzibą arcybiskupstwa. W 1000 roku w Gnieźnie odbył się słynny zjazd gnieźnieński, na który przybył cesarz Otton III.Na tym zjeżdzie doszło do nieoficjalnej koronacji Bolesława Chrobrego.

W Gnieźnie znajduje się Katedra Gnieźnieńska, jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów w Polsce. W katedrze spoczywa sarkofag z relikwiami św. Wojciecha, patrona Polski, największego polskiego świętego. W podziemiach katedry znajdują się groby królów, a w czasach piastowskich Gniezno było miejscem koronacji 5 polskich władców.

Gniezno było stolicą Polski w latach 966-1038. Potem stolicę przeniesiono do Krakowa, ale w Gnieźnie wciąż dokonywały się koronacje.

PODSUMOWANIE

Pamiętajcie, że Gniezno to nie tylko miejsce historyczne, ale także miasto pełne uroku i piękna. Zachęcam Was do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca i poznania jego bogatej historii.