Artykuły dla po-POwodzian za 0 zł Door to Door

Okres Liturgiczny Bożego Narodzenia: Tradycje i Obchody w Polskim Kontekście

Okres liturgiczny Bożego Narodzenia rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia , 24.12, a kończy się Uroczystością Chrztu Pańskiego (święto ruchome, przypadające w niedzielę po Uroczystości Trzech króli 06.01). Boże Narodzenie trwa oktawę, czyli osiem dni, od 24 grudnia wieczór do 01 stycznia Uroczystości Matki Bożej Rodzicielki wieczorem.

Katarzyna Papiernik

12/25/20244 min read

Okres Liturgiczny Bożego Narodzenia

Adwent (Środa Popielcowa do Wigilii Bożego Narodzenia)

Okres Liturgiczny Bożego Narodzenia (Wigilia Bożego Narodzenia -Uroczystość Chrztu Pańskiego)

Oktawa Bożego Narodzenia (Wigilia Bożego Narodzenia 24.01.do 01. stycznia)

Okres liturgiczny Bożego Narodzenia następuje po okresie liturgicznym zwanym Adwentem i rozpoczyna się w Wigilią Świąt Bożego Narodzenia tzw. Pierwszymi Nieszporami, a kończy się Uroczystością Chrztu Pańskiego, która następuje w pierwszą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego, która przypada zawsze 06. stycznia.

Bezpośrednie Świętowanie Bożego Narodzenia obejmuje oktawę, czyli osiem dni od Wigilii do 01 stycznia.

Oktawa Bożego Narodzenia

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia 24.12

Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona tylko w Polsce, na Litwie, w Czechach i na Słowacji.

Rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, czyli po zachodzie słońca, co jest tożsame z pierwszymi Nieszporami Uroczystości Bożego Narodzenia.

Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzone w Polsce w bardzo jasno określony sposób. Jest to spotkanie o charakterze rodzinnym, uczta postna złożona z 12 potraw. Na stole pojawia się sianko ukryte pod obrusem, wyeksponowany opłatek oraz 12 wigilijnych potraw symbolizujących pełnię.

Wśród 12 potraw znajdziemy m. in. karpia, kompot z suszonych owoców, makowiec, piernik, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, kutię, groch z kapustą, sernik.

Ponadto pokój przystrojony jest choinką udekorowaną wieloma ozdobami, pod którą leżą prezenty przynoszone tradycyjnie przez św. Mikołaja, a na stole leży jedno dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa.

Wigilia kończy się uroczystą mszą świętą Bożego Narodzenia zwaną Pasterką, na początku której ksiądz wchodzi do kościoła z małym dzieciątkiem w dłoniach, które jest umieszczone w żłóbku będącym dekoracją kościoła.

Oktawa Bożego Narodzenia. Uroczystość Narodzenia Pańskiego 25. 12

Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia spędzamy tradycyjnie z rodziną na świątecznych posiłkach rozpoczynających się od uroczystego śniadania.

Potem udajemy się na Uroczystą Mszę Bożego Narodzenia.

W kościołach eksponowane są żłóbki Pana Jezusa. Istnieje również zwyczaj nawiedzania żłóbków w różnych kościołach.

Oktawa Bożego Narodzenia Święto św. Szczepana

W tym dniu wspominamy pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Oktawa Bożego Narodzenia. Święto Jana. Apostoła Ewangelisty

Święty Jan Ewangelista był najmłodszym i ukochanym uczniem Pana Jezusa. Napisał Ewangelię św. Jana, kilka listów Apostolskich oraz Księgę Apokalipsy.

Oktawa Bożego Narodzenia. Święto Świętych Młodzianków, Męczenników.

W tym dniu wspominamy dzieci Betlejem, które Herod zamordował obawiając się narodzenia Mesjasza.

Oktawa Narodzenia Pańskiego. Święto Świętej Rodziny, Jezusa i Maryi.

Obchodzona w niedzielę po Święcie Bożego Narodzenia lub 30 grudnia. Święto Świętej Rodziny jest obchodzone od 1864 r. i Jest to święto chrześcijańskiej Rodziny Najświętszej Maryi panny, św. Józefa i Jezusa -Syna Bożego.

Oktawa Bożego Narodzenia . Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki 01. 01 (KONIEC OKTAWY)

01 stycznia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jest to najstarsze Święto Maryjne. Dogmat o Bożym macierzyństwie Najświętszej Maryi panny został zatwierdzony w roku 431 r w czasie II Soboru powszechnego w Efezie.

Pozostały czas Okresu Liturgicznego Bożego Narodzenia

Okres liturgiczny Bożego Narodzenia rozpoczyna się oktawą Bożego Narodzenia, ale trwa znacznie później, bo aż do Niedzieli Chrztu Pańskiego, które jest świętem ruchomym., a w roku 2025 przypada 12 stycznia.

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Kościół katolicki 06 stycznia obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt, sięgające IV wieku Koncentruje się wokół Jezusa objawiającego się światu.,

Uroczystość Chrztu Pańskiego

Kościół Katolicki obchodzi Święto Chrztu Pańskiego. Wspomina tego dnia chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie. Święto to zamyka okres liturgiczny Bożego Narodzenia.

Podsumowanie

Okres liturgiczny Bożego Narodzenia rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia , 24.12, a kończy się Uroczystością Chrztu Pańskiego (święto ruchome, przypadające w niedzielę po Uroczystości Trzech króli 06.01).

Boże Narodzenie trwa oktawę, czyli osiem dni, od 24 grudnia wieczór do 01 stycznia Uroczystości Matki Bożej Rodzicielki wieczorem.